Embedded (Gömülü) Yazılım

Embedded (gömülü) yazılım uygulamaları, cihazlardaki belli başlı işlevleri kontrol etmek için bir mikroçipin parçası olarak veya çipin üzerinde bulunan başka bir uygulamanın parçası olarak çalışan özel programlamalardır. Çeşitli bilgisayar sistemlerine kurulabilen ve farklı işlevsellik düzeyleri sağlamak üzere değiştirilebilen bilgisayar uygulamalarının aksine embedded yazılımların sabit donanım gereksinimleri ve yetenekleri vardır. Direkt olarak cihazın özelliklerine bağlı işleme ve bellek kısıtlamalarından dolayı birlikte çalışabileceği belirli cihazlar için özel olarak oluşturulur.

Embedded (Gömülü) Yazılımın Önemi Nedir?

Embedded yazılımının kullanım alanları neredeyse sınırsızdır çünkü her geçen gün gömülü bilgisayarlar yazılımlarını çeşitli şekillerde kullanan yeni ürünler piyasaya sürülmektedir. Embedded yazılım sistemleri son zamanlarda bilgi teknolojileri açısından son derece önemli sistemlerdir. Nesnelerin internetinin (IoT) de bir parçası olan gömülü yazılım; insandan bilgisayara gerek duymadan, tıpkı bir insanla haberleşiyormuş gibi bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneği sağlayan bir teknoloji harikasıdır.

Ardunio ile Embedded Yazılım

Arduino, bugün dünyanın en popüler açık kaynak donanım proje geliştirme ürünlerinden birisi haline gelmiş durumdadır. Embedded (gömülü) sistem tasarlama için kullandığımız araçlardan biri olan Arduino, elektronik sistemler ve interaktif projeler gerçekleştirebileceğimiz bir elektronik prototip geliştirme aparatıdır. Arduino ile programlama yaparak, yazılım ve donanımı birleştiriyoruz. Böylelikle, kolaylıkla çevresi ile etkileşime girebilecek sistemler oluşturuyoruz.

Ardunio Kullanarak Neler Yapabilirsiniz?

Arduino sayesinde ardunio kütüphanelerini kullanarak mikro denetleyicileri çok kolay bir şekilde programlayabilirsiniz. Yani yapmak istediğiniz birden fazla işlemi, donanım seviyesine inmeden gerçekleştirebiliriz. Böylelikle yapmak istediğiniz işlemi mikro denetleyicinin kaydedicilerine gerek duymadan yaparız. Ardunio, dijital ve analog verileri rahatlıkla işleyebileceğiniz giriş sistemlerini barındırmaktadır. Sensörlerden gelen verileri işleyerek dış dünyaya çıktı (ışık, hareket, ses vb.) olarak üretebilirsiniz.

Moobile ile Embedded Yazılım Çalışmamız

Moobile olarak embedded yazılım sistemler için verimliliğin büyük öneme sahip olduğunu biliyoruz. Bu nedenle sistemlerinizi güç tüketimi, yürütme zamanı ve kod boyutu gibi kriterler için maliyet açısından optimize ediyoruz. Geliştirilmiş performans sağladığımız yazılımlarınızı kolayca özelleştirebilme imkanı oluşturuyoruz.

Neden Biz?

Aylar değil, günler içinde bitiriyoruz

Hızlı ve planlı geliştirme süreci

Yazılım ve Programlama

Bilgi Al

İhtiyacınız olan her şey: